IP kamery

Kamera s internetovým protokolem neboli IP kamera je typ digitální videokamery, která přijímá řídicí data a odesílá obrazová data prostřednictvím sítě IP. Běžně se používají ke sledování, ale na rozdíl od analogových kamer průmyslové televize (CCTV) nevyžadují žádné místní záznamové zařízení, pouze místní síť. Většina IP kamer jsou webové kamery, ale termín IP kamera nebo síťová kamera se obvykle vztahuje pouze na ty, které jsou přímo přístupné přes síťové připojení.

Některé IP kamery vyžadují podporu centrálního síťového videorekordéru (NVR), který se stará o záznam, správu videa a alarmů. Jiné jsou schopny pracovat decentralizovaně bez potřeby NVR, protože kamera je schopna nahrávat přímo na libovolné místní nebo vzdálené paměťové médium.

Standardy IP kamer

Předchozí generace analogových kamer CCTV používali zavedené formáty televizního vysílání (např. CIF, NTSC, PAL a SECAM). Od roku 2000 došlo v oblasti spotřebitelských televizorů k posunu směrem k rozlišením s vysokým rozlišením (HD) (např. 1080P (Full-HD), rozlišení 4K (Ultra-HD) a širokoúhlý formát 16:9.

IP kamery se od sebe mohou lišit rozlišením, funkcemi, schématy kódování videa, dostupnými síťovými protokoly a rozhraním API pro software pro správu videa.

K řešení otázek standardizace IP video dohledu vznikly v roce 2008 dvě průmyslové skupiny: Open Network Video Interface Forum (ONVIF) a Physical Security Interoperability Alliance (PSIA). PSIA založilo 20 členských společností včetně společností Honeywell, GE Security a Cisco. ONVIF založily společnosti Axis Communications, Bosch a Sony. Každá ze skupin má nyní řadu dalších členů, takže kamery a záznamový hardware, které pracují podle stejného standardu, jsou vzájemně kompatibilní.

Technologie IP kamer

Síťové kamery jsou vyvinuty pro podnikové i spotřebitelské použití. Spotřebitelské IP kamery používané pro zabezpečení domácností obvykle odesílají živý obraz do doprovodné aplikace v zařízení uživatele jako je počítač, mobilní telefon či tablet. K internetu se obvykle připojují prostřednictvím Wi-Fi nebo ethernetového kabelu. Na rozdíl od spotřebitelských IP kamer nabízejí podnikové IP kamery často vyšší rozlišení videa, video analýzu a většinou jsou přístupné prostřednictvím protokolu HTTP a protokolu pro streamování v reálném čase (RTSP).

Jednou z nejoblíbenějších vlastností, které mají domácí bezpečnostní kamery na spotřebitelské úrovni, je prohlížení jejich záznamů prostřednictvím mobilní aplikace. Mnohé kamery nabízejí funkce, jako je širokoúhlý objektiv, možnost slabého osvětlení nebo nočního vidění a detekce pohybu. Většina z nich je vyvinuta tak, aby prostřednictvím aplikace odesílala oznámení, například při detekci pohybu. Video záznamy lze ukládat do místního zařízení, například na kartu micro-SD, nebo prostřednictvím cloudové služby.

Největšími výrobci IP kamer jsou Hikvision, Axis a Dahua.

Typy IP kamer

IP kamery se podle své funkčnosti obecně dělí na kamery s pevným ohniskem, s proměnlivým ohniskem a nebo s možností otáčení a přibližování (PTZ). Pevné kamery se vyznačují nehybným pohledem na objekt, zatímco kamery s proměnlivým ohniskem mají možnost dálkově měnit zoom  obrazu. Kamery PTZ mají navíc možnost dálkově nasměrovat kamery libovolným směrem. Toho lze využít ke sledování pohybu nebo k ručnímu nastavení sledované oblasti.

IP kamery mohou být určeny pro vnitřní nebo venkovní použití. Venkovní kamery mají často krytí IP65/IP67, aby odolaly venkovním podmínkám jako je déšť, vlhkost, prašnost atd.

IP kamery mohou nabízet různé digitální zobrazovací technologie, jako jsou kamery s více senzory, panoramatické kamery či termokamery.

Lokální a cloudové uložiště

Někteří výrobci kamer nabízejí předplatné cloudových služeb, kde si uživatelé mohou vzdáleně prohlížet a stahovat uložené záznamy, za pravidelné předplatné. Cloudové předplatné obvykle zahrnuje několikadenní smyčku úložiště a po uplynutí této doby se videa přepisují.

Některé kamery obsahují slot pro kartu micro SD, takže uživatelé mohou videa ukládat lokálně. Většinu IP kamer lze naprogramovat tak, aby po zaplnění paměťového média přepsaly staré video. Přístup k videu v kameře lze obvykle provést prostřednictvím přímého síťového připojení k zařízení.

Jaké kamerové systémy nabízíme ?

Aktuálně Vám můžeme nabídnout bohatou škálu zařízení od 4 výrobců kamerových systému. Od základnách levnějších 2Mpx IP vnitřních kamer až po nejkvalitnější venkovní termokamery.

Jedná se hlavně o kvalitní a moderní IP kamerové systémy výrobců Hikvision, Dahua, Uniview a Vivotek. Ty Vám nabídnou dokonalou kvalitu obrazu, spoustou užitečných funkcí, jako jsou alarmová hlášení, analýza v obraze, umělá inteligence, rozpoznání obličeje, čtení SPZ vozidel či počítání lidí. Snímaný obraz je ostrý a má nejvyšší rozlišení (v řádech megapixelů).

Jak postupovat v případě zájmu o montáž kamerového systému ?

1) Kontaktujte nás emailem či telefonicky a podrobně popište Vaše požadavky či představu.

2) Domluvíme se na osobní schůzce a přijedeme se podívat. Vyhodnotíme současný stav objektu, doporučíme technické řešení.

3) Připravíme Vám technický návrh včetně cenové kalkulace a v případě potřeby také projekt.

4) Jestliže Vás naše nabídka zaujme  zajistíme kompletní realizaci nového kamerového systému včetně strukturované kabeláže a odborného zaškolení obsluhy.

5) Instalací to pro nás nekončí a můžeme Vám zajistit následný servis a údržbu zařízení včetně technické podpory na emailu a telefonu.

Kamerový systém na míru

Kamerový systém Vám navrhneme přesně podle Vašich potřeb a požadavkům. To vše diky pravidelným školením a zkušenostem z oboru.

Domy a byty
Komerční prostory
Zdravotní zařízení
Ubytovací zařízení
Parkoviště
Montážní partner

Jsme montážní partner největších výrobců kamerových systémů jako Je Hikvision, Dahua, Uniview, Vivotek či integrátor kamer společností Jablotron a Synology. Neváhejte nás kontaktovat  v případě integrace systému či instalace a nebo z dotazem. Jsme tu pro Vás. 

cdn img
Analytické video funkce

V poslední době umožňují kamerové systémy využívat spoustu nových inteligentních funkcí, které přispívají k bezpečnosti, zjednodušují práci operátorům kamerových systémů v monitorovacích centrech, nebo jsou využívány pro marketingové účely ke shromažďování dat.

Detekce událostí

Hodně používané je rozpoznání SPZ, kde lze v návaznosti na uživatelsky vytvořenou databázi povolit, nebo zakázat vjezd, spočítat parkovné apod. Mohou to být různé bezpečnostní funkce – překročení linie, vstupu / opuštění určité oblasti, detekce odstraněného objektu, detekce opuštěného zavazadla, detekce podezřelého chování, detekce nebo rozpoznání obličeje atd.

Analýza dat

Potom jsou zde funkce pro analýzu dat například pro obchody, jako je detekce počtu průchodů, nebo detekce počtu lidí. V závislosti na požadavcích uživatelů kamerových systémů, těchto funkcí stále přibývá.

Přejít nahoru