Datová síť

Návrh domácí datové sítě

Návrh domácí datové sítě

V dnešním moderním světě je návrh domácí datové sítě stejně důležitý jako té elektrické. Pryč jsou doby, kdy Vám doma stačil jeden wifi router a jeden LAN kabel pro připojení domácího počítače. Dnes si řekneme jaká zařízení se připojují k domácí síti a na co si při návrhu a výstavbě této sítě dát pozor ať v novém bydlení nemusíte sekat či dávat kabely do lišt.

Datová síť

Dnešní moderní domácí sítě využívají široké spektrum technologií, které umožňují propojení zařízení a systémů ve Vašem domě. Tyto sítě integrují elektroniku, osvětlení, vytápění, zabezpečovací systémy, kamerové systémy, domovní video zvonky, zábavu a další systémy do jednoho inteligentního ekosystému. Díky tomu můžete ovládat a monitorovat svůj domov pomocí chytrých zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo hlasoví asistenti.

Před návrhem domácí sítě

Při návrhu moderní domácí sítě je důležité zvážit několik klíčových faktorů. Za prvé, měli byste si vypsat zařízení, která bude třeba připojit do sítě. U těch bezdrátových to je jednoduší a to probereme později. U těch drátových zařízení to chce mít podrobně promyšlené, protože později je to komplikované a většinou i neestetické.  

Při navrhování moderní domácí sítě je rovněž důležité zohlednit rozšířitelnost a flexibilitu. Technologie se neustále vyvíjejí, a proto je dobré zvolit systém, který umožňuje snadné přidání a aktualizaci zařízení v budoucnosti.

  1. Definujte své potřeby: Promyslete si, jaké funkce a systémy chcete integrovat do své domácí sítě. Zamyslete se nad tím, co je pro vás nejdůležitější.

  2. Plánování rozpočtu: Stanovte si rozpočet, který jste ochotni investovat do moderní domácí sítě. To vám pomůže určit, jaké technologie a systémy si můžete dovolit a jaký rozsah projektu můžete pokrýt.

  3. Vyhodnocení infrastruktury: Zjistěte, jaká infrastruktura je ve vašem domě již k dispozici. Zkuste identifikovat existující kabeláž, rozvod elektřiny, připojení k internetu a další důležité prvky, které mohou být potřebné pro vaši domácí síť.

  4. Výzkum technologií: Zkoumejte různé technologie a produkty dostupné na trhu. Přečtěte si o nejnovějších trendech v oblasti domácích sítí a zjistěte, jaké možnosti vám nabízejí. Můžete se poradit s odborníky nebo konzultovat s odborníky na domácí sítě.

  5. Vytvořte plán: Na základě vašich potřeb a výzkumu vytvořte plán pro návrh a implementaci vaší domácí sítě. Zvažte, jaké zařízení a systémy budou zapojeny, jaké propojení bude potřeba a jaké funkce budou dostupné.

  6. Konzultujte s profesionály: Pokud jste nejistí, jak se pustit do návrhu a implementace moderní domácí sítě, nebo pokud jde o složitější projekt, zvažte konzultaci s profesionály v oblasti domácí automatizace a sítí. Mohou vám poskytnout cenné rady a pomoci vám s realizací vašich požadavků.

Projekt domácí sítě

Jako první si zvolíme místo kam bude umístěna veškerá technologie a svedená kabeláž. Standardně takovým místem bývá technická místnost, chodba, místo pod schodištěm atd. Do stejného místa je třeba dostat i internetové připojení. Na to je třeba myslet, když Vám poskytovatel přijde nainstalovat přípojku. 

Pamatujte co zařízení či zásuvka to jeden kabel. Datový kabel nelze dělit a není jej ani vhodné nastavovat. 

Přípojná místa. Jako první vyřešíme datové zásuvky. Ložnice, pracovna, dětský pokoj doporučuji po jedné zásuvce, optimální jsou dvě. V obývacím pokoji to bude více a záleží na elektronice. Obecně doporučuji 3-5. Zde bude totiž zapojena televize, mediální centrum, může tu být herní konzole, hudební zařízení, hlasový asistent či ovládání chytré domácnosti. 

Druhým důležitým bodem je bezdrátová infrastruktura. Zde hodně záleží na půdorysu budovy a z jakého je materiálu. Návrh bezdrátové sítě je na delší povídání a budeme se mu věnovat v budoucnu. Obecně řečeno využijeme Wi-fi mesh systém o velikostí 1-3 prvky, každý připojíme kabelem. Požadavek může být na pokrytí signálu i venku například na terase tak nezapoměnte na jeden kabel ven. 

Třetím bodem je zabezpečovací technologie kam patří například kamerové systémy a zabezpečovací systémy či domovní video zvonky.

Kamerové systémy se dnes drtivě používají IP s podporou POE to znamená, že ke každé kameře přivedete pouze jeden datový kabel. Zde je třeba myslet na to, že pokud kabel nepovede skrz fasádu přímo do kamery je vhodné použít datový kabel pro venkovní použití. 

Zabezpečovací systémy. Pokud zvolíte bezdrátový zabezpečovací systém například Jablotron 100+ či Ajax Jeweller, stačí vám pouze jeden datový kabel pro připojení centrální jednotky. Pokud, ale zvolíte drátový systém Jako je třeba Ajax Fibra či Jablotron 100+ bude se tahat kabel ke každému prvku zabezpečení. Vzhledem k tomu, že oba systému mohou instalovat pouze certifikovaní pracovníci, je zde třeba se poradit s odborníkem. 

Video zvonek. Další výbavou, která nemůže chybět v domácnosti či rodinném domku je domovní video zvonek. Ten se standardně skládá ze dvou prvků. Venkovní jednotka, která obsahuje  zvonkové tlačítko, kameru, reproduktor a mikrofon pro obousměrnou komunikaci. A vnitřní displej. Zde je situace stejná jako u bezpečnostních kamer. Co prvek to jeden datový kabel, který obstará komunikaci i napájení. Nezapomeňte také na možnost otvírání dveří, branky či brány pomocí video zvonku a dle typu zvoleného zařízení připravit kabeláž.  

Audio systém, dnes velmi oblíbený tak zvaný multi-room audio systém což je soustava aktivních reproduktorů umístěných po celém domě a hrající pouze v určitých částech. Zde je možnost připojení přes wifi, a nebo stabilnější připojení přes datový kabel. 

Další zařízení, která se standardně připojují do domácí sítě datovým kabelem, bývá solární elektrárna, tepelné čerpadlo, nabíjecí stanice pro elektro automobil a další.  

Instalace strukturované kabeláže

Datové rozvody mějte minimálně 20 cm od silové elektřiny. Krátké souběhy či křížení nevadí. Datové kabely vždy ukládejte do husích krků či chrániček. Používejte jen kvalitní měděné kabely například Solarix.

Přehled kabeláže od společnosti Solarix
Přehled patch panelů od společnosti Solarix
Přehled datových rozvaděčů od společnosti Solarix
Přehled switchů od společnosti TP-Link
   
Datový rozvaděč

Datový rozvaděč je mozkem celé datové sítě a stará se o její bezchybný chod. Do datového rozvaděče vede veškerá datová kabeláž včetně napájení na 230V a internetová přípojka. 

Datový rozvaděč je velmi komplexní zařízení a jeho návrh doporučujeme přenechat odborníkovi, protože její špatný návrh Vám může zapříčinit nefunkčnost celé datové sítě. 

Pokud se, ale přeci jen chcete do jejího návrhu či montáže pustit zde máte několik rad.

Velikost rozvaděče se určuje až na konci, kdy víme jaké komponenty v rozvaděči budou. 

Prvním důležitým prvkem je patch panel. 

Patch panel je pasivním prvkem používaný v počítačových sítích pro organizaci a připojení ethernetových kabelů z různých zařízení. Slouží k centralizovanému připojení a distribuci kabeláže v síti. Patch panel funguje jako rozhraní mezi aktivním zařízením (například datovým rozvaděčem) a pasivními zařízeními (například počítače, servery, tiskárny).

Na přední straně patch panelu jsou pak porty označeny čísly nebo štítky, aby bylo snadné identifikovat příslušné porty pro připojení konkrétních zařízení.

Připojení kabelů na patch panel je obvykle provedeno pomocí techniky zvané “patchování”. To znamená, že krátké ethernetové kabely, nazývané patch kabely, jsou použity k připojení portů na patch panelu s příslušnými porty na datovém rozvaděči nebo jiném aktivním zařízení.

Stejně jako kabely mají i patch panely kategorie. Doporučení je používáte-li kabely kategorie 5E a 6, měl by být patch panel kategorie 6. Stejně tak jestli budete mít datovou kabeláž uzemněnou použijte patch panel s uzemněním. Co kabel, to jeden port + nějakou rezervu do budoucna.  

O provoz se bude starat switch.

Switch je aktivní prvek a bude se starat o kompletní provoz mezi všemi zařízeními v síti a také všechna zařízení připojí k internetu. Zde zase volíme kategorii podle datové sítě stejně jako u patch panelu. Počet portů podle počtu zařízení v síti. Nezapomeneme na router a rezervu do budoucna. Podle varianty switche může mít i tzv POE porty. Ty jak jsme si řekli slouží k napájení zařízení jako kamery, router, AP atd. Počet těchto portů zase volíme dle zařízení.

Můžeme také využít levnějíší variantu a tím jsou tzv. POE injektory. PoE injektor se obvykle skládá ze dvou portů – jednoho portu pro připojení k síti a druhého portu pro připojení zařízení, které vyžaduje napájení. Injektor vkládá elektrický proud do ethernetového kabelu, který je poté předáván do zařízení připojeného k druhému portu injektoru. POE injektor vyžaduje připojení do elektrické sítě 230V. 

Ostatní zařízení

Další zařízení které můžete do datového rozvaděče umístit je například Váš server, NAS zařízení nebo nahrávací zařízení pro vaše kamery.

Naopak zde neumisťujte zařízení, která komunikují bezdrátově jako wifi router či zabezpečovací zařízení s bezdrátovou komunikací. 

V případě více aktivních prvků doporučujeme osadit datový rozvaděč aktivním chlazením, které se umisťuje do vrchní pozice rozvaděče.

Jak vypadá instalace datového rozvaděče ?
Váš montážní partner

Neváhejte nás kontaktovat  v případě návrhu či instalace datové sítě  nebo s dotazem. Jsme tu pro Vás. 

cdn img
Přejít nahoru